Az ultrahangos vizsgálat egy hatékony és elterjedt roncsolásmentes anyagvizsgálati módszer, amely széleskörűen alkalmazható különböző anyagok vizsgálatára.
Az ultrahangos vizsgálat alkalmas szinte mindenféle homogén anyag vizsgálatára, beleértve fémeket, műanyagokat, üvegeket, kerámia anyagokat és kompozit anyagokat is. A különböző anyagok különböző hangterjedési tulajdonságokkal rendelkeznek, ami befolyásolja az ultrahangos vizsgálati lehetőségeket. Például a fémek nagyon jó ultrahangvezetők, míg a műanyagok és üvegek általában gyengébb hangvezetők. A kerámia anyagok és kompozitok köztes hangvezetők.
Az ultrahangos vizsgálat széles körben hasznos iparágak számára. Például az autóiparban és repülőgépiparban alkalmazzák a szerkezeti elemek, mint például a karosszériaelemek és repülőgép alkatrészek ellenőrzésére. Az olaj- és gáziparban az ultrahangos vizsgálat segítségével ellenőrizhetik a csővezetékek integritását. A gyógyszeriparban és élelmiszeriparban az ultrahangos vizsgálat lehetővé teszi az anyagok minőségének vizsgálatát.
A roncsolásmentes anyagvizsgálatban használatos ultrahang legszélesebb körben a hegesztési varratok (w) vizsgálatában terjedt el, de használják alakított acéltermékek (wp), kovácsolt termékek (f), önvények vizsgálatára (c) is!
Az ultrahangos vizsgálat eljárásának széles körű alkalmazása és a fejlődő technológia folyamatos fejlesztése új iparágak számára is lehetőségeket teremthet. Például az alternatív energiaiparban az ultrahangos vizsgálat segíthet az újrahasznosított anyagok és energiahatékony technológiák fejlesztésében. A robotika és automatizálás terén is növekvő igény van az ultrahangos vizsgálatra, hogy lehetővé tegye az önállóan működő és hatékonyabb vizsgálati folyamatokat. Az ultrahangos vizsgálat ígéretes lehetőségeket nyújt a kutatás és fejlesztés területén, ami új megoldásokat eredményezhet az anyagok minőségének és biztonságának javításában.